تبلیغات
هر چی بخوای داریم - مختصری درباره دایناسور ها

هر چی بخوای داریم
 


 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 مهر 1388 توسط امیر

(ALLOSAURUS (AL-oh-SAW-us

یکی از گوشتخواران دوره ژوراسیک بود ، که روی دو پای عضلانی که داشت می دوید ، و از گیاهخواران بزرگ و یا گیاهان گوشتخوار کوچکتر تغذیه می کرد. دستان کوتاه و در عین حال فوق العاده قوی داشت که در هر دست چنگالهایی با بیش از 25 سانتی متر طول موجود بود که گرفتن طعمه را برای او بسیار راحت می کرد، همچنین این دایناسور آرواره بسیار قدرتمندی داشت که بیش از 70 دندان تیز 8 سانتی متری و مفصل متحرک و کشسان فک و شکل جمجمه به او کمک می کرد تا فضای دهانی بسیار زیادی برای گرفتن طعمه داشته باشد.

www.inverted.tk

www.inverted.tk

(ANKYLOSAURUS( AN-KIH-loh- SAW-us

آخرین و بزرگترین دایناسور زره پوش بود که به وسیله زره که شامل پوست استخوانی ضخیم و شاخکهای زیادی بود خود را از حیوانات گوشتخوار حفظ می کرد.او جمجمه بسیار ضخیمی داشت همراه یک جفت شاخ تیز که در پشت سرش قرار داشتند ، این جانور از حس بویایی بسیار قوی برخوردار بود و از دمش به مانند شمشیر در دفاع از خود استفاده می کرد.

www.inverted.tk

www.invered.tk

(BRACHIOSAURUS (BRACK-ee-ohSAW- us


بزرگترین و سنگین ترین و در میان دایناسورها کم هوشترین در تمام تاریخ بود! نکته جالب در مورد این دایناسور این است که نمی توانست به مدت طولانی گردن خود را بالا نگه دارد شاید به این خاطر که قلب او نمی توانست به نقاط دور خون رسانی کند .گیاهخوار بود و قدرت بویایی بسیار قوی داشت . برای دفاع از خود دیگران را له می کرد!زمان زیادی را در آب می گذراند ولی نمی توانست مسافت زیادی را در آب طی نماید.


www.inverted.tk

www.inverted.tk

(LILIENSTERNUS (LIL-ee-en-STUR- nus


یک شکارچی فعال بود ، چابک و سریع مثل یک گوزن ، روی دو پای خود می دوید .دم درازش او را در حفظ تعادل یاری می کرد یکی از زبده ترین گوشتخواران زمان خود بود .دندانهای تیزی داشت ، همچنین جمجمه ، تاج و پوزه این نوع از دایناسورها آنها را برای ترساندن انواع دیگر و یا جذب جفت از بقیه متمایز می کرد.

www.inverted.tk

(ORNITHOCHEIRUS (OR-nith-oh- KEER-us


یکی از بزرگترین مخلوقات پرنده در تمام اعصار بود سر بزرگ و سنگینی داشت که متناسب با بدن و جثه درازش بود . آرواره اش دندانهای تیز و بلندی داشت که او را در گرفتن حیوانات لغزنده کمک می کرد.

www.inverted.tk

(PLATEOSAURUS( PLAT-ee-o- SAW-us


اولین و معروفترین موجودات غول پیکر گیاهخوار بود که احتمالا به صورت گروهی سفر می کردند ، او می توانست روی چهار پا حرکت کند و یا اینکه روی دو پا بایستد!ساختار بدنی او شرایط مناسبی را برای زندگی در مراتع و جاهای بلند به وجود آورده بود او پنجه بزرگ و انگشتان کوچکی داشت که برای دفاع در برابر دشمن از آنها استفاده می کرد.

www.inverted.tk

www.inverted.tk

(STEGOSAURUS( STEG-oh-SAW- us


او در حدود 9 متر طول و بیش از 4 متر ارتفاع داشت ، گیاهخوار بود و به وسیله سپری که در پشت داشت به سادگی قابل شناسایی است . او دشمنان را با استفاده از دم بلندش دور می کرد .نکته جالب در مورد این دایناسور این است که با داشتن وزنی بیش از 3000 کیلوگرم تنها 80 گرم مغز داشت!!! ولی با این وجود در ردیابی حیوانات بسیار توانمند بود.

www.inverted.tk

www.inverted.tk

(TYRANNOSAURUS REX (Tie-RAN-oh- SAW-us-rex


این دایناسور به سوسمار مستبد معروف است که در اکثر فیلم ها و انیمیشن ها دارای نقش منفی نیز می باشد!یکی از بزرگترین گوشتخواران بود که وزنی در حدود 6000 کیلوگرم داشت دم دراز و جمجمه سنگینش شرایط متعادلی را برای او به وجود آورده بود با گاز گرفتن قوی دشمنان را از پای در می آورد ، دندانهای بسیار تیزی داشت و دو دست کوچک به همراه دو انگشت و پاهای بسیار قوی ؛ نکته جالب در مورد او این است که به گفته فیل مانینگ (Phil Manning) دیرین شناس معروف:" با در نظر گرفتن حداقل حجم عضلات لازم برای حرکت در پای تی. رکس ،نشان می دهد که این جانور گوشخوار در حالی که خیلی سریع نبوده اما بدون شک در دویدن مشکلی نداشته و برای مثال میتوانسته به سادگی از دیوید بکام (David Beckham) جلو بیافتد!!!"


www.inverted.tk

www.inverted.tk

(TOROSAURUS(TOR- o-SAW_us


با شاخ های وحشتناک و قدرتمند و بدن عضلانی شبیه به یک کرگدن دایناسور نما بود.با گردنی بزرگ و پر چین و چروک دارای یکی از بزرگترین جمجمه های موجودات زمینی تا به امروز است.

www.inverted.tk

www.inverted.tk

(UTAHRAPTOR(YOO- tah-RAP-tore


نام او به معنای دزد چابک است ، او میتوانسته با سرعت 38 کیلومتر بر ساعت حرکت کند، در حالی که تی.رکس در مواقع لزوم با سرعتی برابر 29 کیلومتر بر ساعت حرکت میکرده است.دستان قوی و چشمان بزرگی داشت .او در سال 1991 در منطقه UTAH در جنوب آمریکا و از روی فسیل اسکلتش کشف شد.به فرم انگشتان پا و شکل دم او در عکس زیر توجه کنید تا به راز سرعت منحصر به فردش پی ببرید.


www.inverted.tk

www.inverted.tk

طبقه بندی: همه مطالب،  مطالب جالب، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک